Nejlepší kolagen na pleť?

Nejlepší kolagen na pleť

Kolagenových doplňků je celá řada, jak se v nich ale vyznat a je nějaký nejlepší?

Evidujete na své pleti přibývající vrásky? I když jsou z počátku jen velmi jemné a sotva znatelné, nemávněte nad nimi rukou. Jsou totiž typickým projevem stárnutí a důkazem, že se z těla začíná kolagen aktivně vytrácet. Právě tato ve vodě nerozpustná bílkovina totiž stojí za pružností a elasticitou pokožky. V okamžiku, kdy z těla začne mizet, je naší povinností se postarat o její opětované doplnění. Jenže jaký je ten nejlepší kolagen na pleť?

Kolagenové doplňky jsou na trhu už od osmdesátých let

Doplňovat kolagen je jedna věc, ale vybrat si jeden z nabízených produktů, to je věc druhá. Kolagenové doplňky jsou na trhu už od osmdesátých let, kdy na americkém poli zaznamenaly obrovský boom. Tehdy se však používaly jen v podobě ampulí a injekcí a měly za úkol zvětšit objem rtů a minimalizovat dopady, které na čele a v okolí úst napáchal Pán času. Nyní jsou k dostání v mnoha verzích a s jehličkami se setkáte jen u dermatologů.

Pokud si aktuálně vybíráte nejlepší kolagen na pleť, vaše pozornost by měla směřovat k hydrolyzovaným verzím. Právě hydrolyzovaný kolagen (ať už bude rybí či nikoliv) je tím nejlepším pro lidské tělo. Dalo by se dokonce říct, že je pomyslnou trefou do černého.

Co je to hydrolyzovaný kolagen?

V porovnání s nativním kolagenem je ten hydrolyzovaný snadno vstřebatelný, a ještě lépe stravitelný. Za jeho výjimečné a velmi šetrné složení může hydrolýza čili proces, z něhož se hydrolyzovaný kolagen zrodil. Během zmiňovaného procesu dochází ke štěpení molekulových řetězců čili se z kolagenu stává bílkovina snadno přijatelná, z níž si tělo vytáhne maximum.

Zabraňte typickým projevům stárnutí

Jestli jste se domnívali, že vyhrát boj s časem nelze, spletli jste se. Kolagenové doplňky lze označit za elixíry mládí, zejména pokud jsou tvořeny hydrolyzovaným kolagenem. Když začnete s jeho užíváním zavčasu (čili do třiceti let), v budoucnu za tento krok budete vděční. Nejen, že se zpomalí projevy stárnutí a vrásek nebude příliš mnoho, neztratí se ani pružnost pokožky, která je pro mladistvý vzhled tak typická.

Doplňováním kolagenu však neprospíváte jenom pleti, ale také kloubům, svalům i kostem. I tyto části těla vlivem ztráty kolagenu, která se násobí kouřením či nezdravým životním stylem, trpí a strádají. Zatímco kosti začínají slábnout a řídnout, klouby zase pobolívají a svaly ochabují. Možným zraněním či podobným černým scénářům se však vyvarujete, pokud na kolagen nebudete zapomínat, ať už jste ženou toužící po dlouhověkosti, aktivním sportovcem nebo seniorem, jenž nechce být bolestí omezován při každodenních činnostech.

Podpořte přirozenou tvorbu kolagenu

Po odbytí pětadvacátého roku života se kolagen z naší pleti začíná vytrácet. Po překročení čtyřicáté hranice se zastavuje jeho přirozená tvorba. Proto se do té doby snažte jeho přirozenou tvorbu v těle podpořit. Kolagenovými doplňky stravy zalátáte vzniklé díry způsobené jeho úbytkem, vitaminem C napomůžete spojovat aminokyseliny molekuly kolagenu. Najdete ho nejen v citrusových plodech, ale také v rakytníku nebo zelenině.

Přirozenou tvorbu kolagenu podporuje také vitamin A, který pomáhá buňkám růst a diferencovat se, či vitamin E, který hraje významnou roli v ochraně pokožky a pleti.

Kolagen v potravinách

Jestliže chcete násobit účinky kolagenových doplňků, zpestřete svůj stávající jídelníček o potraviny, které jsou přirozeným zdrojem kolagenu. Konkrétně mluvíme o vajíčkách, dále pak o vývarech nebo mořských plodech a rybách (mořský kolagen).

Zejména poslední zmíněné doporučujeme konzumovat alespoň jednou týdně. Ryby a mořské plody totiž nejsou zdrojem jen kolagenu, ale také tolik potřebných omega-3 a omega-6 mastných kyselin, které jsou pro tělo důležité, ale které si bohužel neumí samo vyrobit.