K čemu potřebuje tělo kolagen?

Z čeho všeho se skládá lidské tělo a k čemu je kolagen dobrý?

Zatímco většina lidí by zmínila krev nebo kosti, jiní by neopomněli kolagen. Tato ve vodě nerozpustná bílkovina je opravdu naší nedílnou součástí. Najdeme ji ve vazivech, kloubech, také v chrupavkách a mimo jiné i v pokožce a pleti. Díky kolagenu je náš obličej bez sebemenších vrásek, pyšní se ohebností a pevností. Bohužel se z těla po dosažení určitého věku začíná vytrácet a bere si bohužel vše, co nám nabízí.

Kdy dochází ke ztrátě kolagenu?

Úbytek zmiňovaného proteinu evidujeme poměrně brzy – už po dosažení pětadvacátého roku života. V nadcházející fázi evidujeme, jak pleť začíná vadnou, pokožka viset, klouby bolet a vlasy padat. I když to mnozí přisuzují genetice a jiní zkrátka Pánovi času, ve skutečnosti za tím vším stojí jen a pouze kolagen, který naštěstí lze do těla doplnit.

Tvorba kolagenu se pozastavuje

Proč bych kolagen doplňovala, když se určitě sám v těle tvoří! Kdyby to však takto fungovalo, neevidovali bychom jemné linie vinoucí se nám obličejem ani sebemenší bolesti při každém kroku. Nejeden odborník jistě potvrdí, že protein se z těla nejen vytrácí, ale po dosažení čtyřicátého roku života se jeho automatická tvorba zcela zastavuje.

Strava i doplňky stravy

Abyste předcházeli typickým projevům stárnutí, vyplatí se začít užívat kolagenové doplňky stravy. Zpravidla se jedná o prášek, který stačí rozpustit v hrnku vody, nebo o tablety, které se bezproblémově polykají.

Vedle této možnosti je zde ještě jiné východisko – kolagen můžete doplnit i tím, že krapet pozměníte svůj jídelníček. Více do něj zakomponujete ryby, hovězí nebo vepřové maso, také drůbeží maso.

Za zmínku stojí také doplňování vitaminu C. I když si většina lidí myslí, že stojí pouze za pevným imunitním systémem, z něhož se díky látce stane pevné rytířské brnění, má i řadu dalších účinků. Například podporuje tvorbu kolagenu, což je opravdu klíčová vlastnost. Proto do svého jídelníčku zařaďte nejen více citrusů, ale také více rakytníku. Právě v něm se skrývá až třikrát více vitaminu C než ve zmiňovaném citrusovém ovoci.

Kolagenové produkty na vlasy i pleť

Je mylné se domnívat, že malé množství kolagenu obsažené například v šamponech, pleťových maskách nebo krémech nezabírá či je takzvaně “k ničemu”. I sebemenší várka nepostradatelné bílkoviny může být brzy vidět, pokud s její konzumací nebo aplikací nepřestanete.

Zdroji kolagenu tak kromě doplňků stravy nebo samotného stravování mohou být i kosmetické přípravky, které dnes a denně používáte v péči o pleť a pokožku. Při výběru produktů se dívejte na složení. Zelenou mají ty s kolagenem, červenou zase přípravky s obsahem alkoholu.