Co je to hydrolyzovaný kolagen?

Hydrolyzovaný kolagen

Jak se liší klasický kolagen od hydrolyzovaného? Je to vstřebatelností ve vodě?

Jak správně pečovat o pleť? Kromě toho, že budeme dbát na dostatečnou hydrataci, měli bychom doplňovat také kolagen. Ten tvoří až třicet procent všech bílkovin v lidském těle, což znamená, že má vliv na správné a bezproblémové fungování těla. Špatnou zprávou je, že se začne po pětadvacátém roce života vytrácet, což nám dává na bedra velký úkol – musíme kolagen doplnit. Abychom doplňkem stravy organismus příliš nezatížili, vyplatí se vsadit veškerá esa v rukávu na hydrolyzovaný kolagen.

Na trhu se nyní vyskytuje celá spousta kolagenových doplňků. Jsou s námi už od osmdesátých let minulého století, kdy způsobily ve Spojených státech doslova boom. Dnes jsou běžně k dostání a výběr tak není zrovna snadný. Jak ale bylo zmíněno, hydrolyzovaný kolagen je správnou volbou. Má totiž řadu benefitů.

Snadno se vstřebává a stravuje

V porovnání s jinými druhy kolagenu na trhu je hydrolyzovaný snadno vstřebatelný a dobře stravitelný. Při užívání kolagenu v čisté formě si z něj tělo nevezme maximum, z toho hydrolyzovaného však ano. Důvodem toho je takzvaná hydrolýza, kterou kolagen prochází.

Co je to hydrolýza?

Hydrolýzou se rozumí proces, během kterého dojde k rozkladu základního typu kolagenu. Výsledkem procesů jsou kratší molekulové řetězce štěpených látek, které tělo snadněji přijme. Jelikož je kolagen, jež prošel hydrolýzou, lépe stravitelný, v těle dojde k jeho vysoké využitelnosti. Navíc je dobře rozpustný ve vodě, což je také velké plus.

Rybí hydrolyzovaný kolagen

Setkat se také můžete s rybím hydrolyzovaným kolagenem. V tomto případě mluvíme o kolagenu, který je výhradně typu I (ten tvoří strukturní a mechanický vzhled kostí, kůže, také šlach a rohovky či stěn cév). Stejně jako klasický hydrolyzovaný kolagen, i ten rybí je vyráběn procesem hydrolýzy. V tomto případě se však kolagen vytáhne z rybích kůží, ploutví a šupin.

Získaná látka je v lidském těle biologicky dostupnější, což vede nejen k rychlejšímu vstřebání a strávení, ale také k dříve viditelným účinkům.

Kolagen nejen na pleť a na vlasy

Hydrolyzovaný kolagen slibuje řadu účinků. Začínáme ho užívat ve chvíli, kdy se na čele nebo v okolí úst začnou hromadit vrásky, které najednou nemůžeme spočítat ani na prstech obou rukou. Když se k těmto typickým projevům stárnutí přidá vypadávání vlasů či nezdravý vzhled naší kštice, která dříve byla korunkou krásy, znamená to, že jsme s užíváním kolagenu měli začít dřív, ale naštěstí jeho doplňování umí škody velmi rychle napravit.

Mezi další účinky kolagenu patří také zabránění úbytku kostní hmoty. Vlivem stárnutí a ztráty této bílkoviny dochází k rychlejšímu řídnutí a oslabení kostí. Opětované doplnění bílkoviny však zase kosti posílí a zamezí i bolestem kloubů, se kterými se možná potýkáte (i bolesti kloubů jsou, bohužel, projevem stárnutí).

Kolagen obecně (nejen ten hydrolyzovaný) pomáhá zlepšit zdraví srdce a cév. Se stářím se výrazně zvyšuje riziko vzniku aterosklerózy (onemocnění cévní stěny), užíváním kolagenu však toto riziko rapidně snižujeme. Předcházíme také kornatění tepen a snížení jejich pružnosti.

Co dalšího důležitá bílkovina dokáže? Například napomáhá růstu vlasů, které posléze zanechává pružnější a silnější. Zastavuje řídnutí vlasů (což je problém také u mužů, nejen u žen) a zlepšuje stav nehtů, které najednou nejsou ani křehké, ani příliš lámavé.

V neposlední řadě stojí za to zmínit, že kolagen pomáhá regulovat množství glukózy v krvi. To ocení především pacienti trpící cukrovkou, jelikož regulace hladiny glukózy v krvi přímo ovlivňuje citlivost na inzulín. V současné době se sice ještě provádí studie, které by stoprocentně potvrdily tento účinek, ale uživatelé kolagenu ho potvrzují.

You must be logged in to post a comment